Aktualności

Najnowsze informacje

z projektu Start Po Zdrowie

Skontaktuj się z nami aby uzyskać więcej szczegółów

<- powrót

2016-10-12

Uczniowie radzymińskiej podstawówki na szlaku drogi mlecznej

 Uczniowie radzymińskiej podstawówki na szlaku drogi mlecznej

Czy pijąc mleko w kartonie zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób trafiło na półkę sklepową? Uczniowie klasy VIe i Vc Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie postanowili to sprawdzić i 11 paĹşdziernika wzięli udział w wycieczce edukacyjnej "Mleczna droga - od krowy do kartonika".

Swoją podróĹź mlecznym szlakiem uczniowie rozpoczęli od wizyty na farmie Pani ElĹźbiety i Bogdana Klimaszewskich połoĹźonej na skraju wsi Klimaszewnica w województwie podlaskim. Tam wzięli udział w dojeniu, karmieniu i wyganianiu krów na pastwisko. Dzieci dzielnie pomagały i zasypywały gospodarzy mnóstwem pytań.
Po zakończeniu prac w gospodarstwie dzieci wraz z gospodarzami zjadły drugie śniadanie. Stół uginał się od produktów wytworzonych z mleka pozyskiwanego na farmie min. ciepłego kakao, twarogu podanego na słodko z miodem oraz na słono z ziołami z przydomowego ogródka i sera Ĺźółtego. Gospodyni opowiedziała dzieciom jak samodzielnie w domu przygotować dania i smakołyki z mleka.

Następnie uczniowie udali się do Zambrowa aby zobaczyć Spółdzielnię Mleczarską MLEKPOL, gdzie produkowane jest mleko "Łaciate". Dzieci obejrzały zakład i zobaczyły jak wygląda kartonik przed złoĹźeniem i napełnieniem go białym zlotem. Uczniowie poznali kolejne etapy produkcji mleka UHT zanim trafi do kartonu po tym jak w cysternie przyjeĹźdĹźa do mleczarni z gospodarstwa.

Wycieczka "Mleczna droga - od krowy do kartonika" to II etap programu edukacyjnego podczas którego dzieci mogą zobaczyć w praktyce proces produkcji mleka, który w teorii poznały w czasie lekcji edukacyjnej. Lekcje edukacyjne o mleku przeprowadzane są w Szkołach w ramach programu "Start po Zdrowie". Celem tego ogólnopolskiego programu jest aktywna promocja zdrowego trybu Ĺźycia poprzez zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu Ĺźywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, a takĹźe kształtowanie prawidłowych nawyków Ĺźywieniowych wśród dzieci w Polsce.

Zapraszamy do naszej Galerii gdzie znajdują się zdjęcia z wycieczki

<- powrót

TOP